May 23, 2023

УШТЕ ПОВЕЌЕ КАРАКТЕР ЗА РАЗЛИЧНО ИСКУСТВО НА ОТВОРЕНО СО НОВОТО ОГРАНИЧЕНО ИЗДАНИЕ НА СЕРИЈАТА „MY AMI BUGGY“ОД CITROËN

По блескавиот успех во 2022 година со онлајн продажбата на 50 „My Ami Buggy Ultra-Limited Series“ во Франција, Citroën нуди ново специјално издание во 1.000 примероци кое ќе биде достапно во десет земји: Франција, Италија, Шпанија, Белгија, Грција, Португалија, Обединетото Кралство, Луксембург, Мароко и Турција.

Citroën „My Ami Buggy II“ е смел и пријателски настроен како и секогаш. Нема врати или покрив и има каки боја на каросеријата пунктирана со киселo жолта боја. Низата декоративни елементи му даваат уникатен авантуристички карактер, како лакови на тркалата, предните и задните браници и препознатливи златни наплатки на тркалата.

Ова ново издание е опремено со ексклузивна дополнителна опрема, како проѕирни капаци на вратите за заштита на патниците и отстранлива патент торба поставена во центарот на воланот за складирање мали секојдневни предмети.

Продажбата ќе се одвива на веб-страницата на Citroën Ami – https://www.citroen.fr/ami – на 20 јуни во 10 часот. Рекордот што треба да се надмине: 2 минути и 53 секунди. Ова е времето кое му требаше на најбрзиот купувач да го заврши целиот процес на купување при првата продажба. Испораките за првите клиенти ќе биде кон средината на септември.

Poissy, 23 мај 2023 година Citroën ја претставува новата верзија на „My Ami Buggy“, со произведени 1.000 примероци, засилена со нова опрема и достапна во 9 земји. „My Ami Buggy“ може да се нарача само онлајн од 20 јуни 2023 година во 10:00 часот

 

КОМПЛЕТНО ДУХ НА АВАНТИРИСТ

Citroën „My Ami Buggy“ го потврдува својот авантуристички изглед со задржување на темнa каки боја за надворешноста и црни заштитни елементи, како што се зајакнати браници, заштитни плочи, рамки на предните светла, лакови на тркалата и неговиот заден спојлер, а сето тоа му дава мускулест изглед.

Карактерот на „My Ami Buggy“ произлегува и од виталноста и свежината што ги обезбедуваат неговите светло жолти точки кои се појавуваат на надворешноста (втиснати на предната плоча и стрелките за насока на лаковите од тркалата) и во внатрешноста (простор за складирање, ремени за отворање и куки за торби, раб на седиштата и теписите).

                 

НОВИ КАРАКТЕРИСТИКИ ШТО ОВА НОВО ИЗДАНИЕ ГО ПРАВАТ ПОСПЕЦИЈАЛНО

Citroën отиде чекор понатаму со дизајнот на оваа нова верзија, и одвнатре и однадвор.

Капаци на вратите за да обезбедат дополнителна заштита од надворешноста

Оваа втора ограничена серија е заснована на истиот принцип: без врати и без покрив – на тој начин ќе може да уживате во слободното време и да се чувствувате што е можно поблиску до природата, заедно со пријатното чувство на слобода. Сепак, за да се заштитите од какви било лоши временски услови, додадени се и изменети заштитни компоненти.

Нови пластични капаци со патенти се дизајнирани да ги заштитат патниците однадвор. Ова е како додаток на заштитата на покривот за да се обезбеди речиси затворен патнички простор при ветер, студ или дожд. За секојдневна употреба, кога патниците сакаат да вдишат свеж воздух, капаците едноставно се превртуваат кон задниот дел во близина на седиштата, а потоа се прицврстуваат на столбовите на вратата со нитни. Во средината на летото, кога не се потребни, може да се чуваат во гаража.

Создаден е нов систем за затворање на покривот за поедноставно користење. Станува збор за црна водоотпорна настрешница која сега има патент, па е попрактична и поедноставна за употреба. Целосно интегрирана во дизајнот благодарение на покривната прекривка која може значително да се растегнува, па оваа ткаенина му дава на целото возило кохерентен стил. Исто така помалку е подложен на довод на воздух при возење. Може да се свитка и да се закачи на задниот дел од возилото со нитни за прицврстување.

Нови рамки за врати и покрив, како и нови порти за подобро интегрирање на одредена опрема, како и за подобрување на стилот

Рамките на вратата и покривот се додадени за да се зацврстат проѕирните церади и мекиот покрив, така беспрекорно се вклопуваат со каросеријата за уредна завршница.

Однапред, рамката на покривот е продолжена за да формира штитник за сонце. Тоа го нагласува рекреативниот аспект на „My Ami Buggy“.

Системот за затворање на вратите е идентичен со претходната верзија. Еволуира само формата во дизајн што потсетува на капсулите на дното на вратите од другите верзии на Ami, нагласувајќи го односот што „My Ami Buggy“ го ужива со остатокот од гамата.

Нова инструмент табла

Инструментната единица, сè уште позиционирана на куќиштето на управувачкиот столб, има ново заоблено капаче, давајќи и ретро чувство.

Паметен комплементарен систем за складирање изведен од оригиналниот концепт

Ова ново издание на „My Ami Buggy“ содржи елемент од кисело жолтата линија за багажникот, претставена во декември 2021 година на истоименото концептуално возило. Уникатен и генијален украсен предмет, футрола за мобилен телефон се вклопува во издлабената форма во центарот на воланот. Се одржува на место со ленти за ранец што се обвиткуваат околу двата лака. Дополнителниот простор за складирање со патент може да се користи за складирање на лични предмети и возачот може да го носи кога ќе ја напушти кабината.

Звучник Ami и нова дополнителна и додатна опрема го надополнуваат изборот опрема во ова ново ограничено издание „My Ami Buggy“.

„Ultimate Ears Boom“ е лесен Bluetooth звучник што лесно може да се носи насекаде. Љубителите на музиката ќе го ценат моќниот и извонреден звук од 360°. Водоотпорен и цврст, со траење на батеријата од 15 часа, ќе ви обезбеди музичка придружба за вашите најнезаборавни моменти. Внатре во „My Ami Buggy“ се лизга во посебно куќиште на контролната табла, веднаш до воланот. Понатаму, идните клиенти на „My Ami Buggy“ ќе добиваат производи поврзани со линијата „My Ami Buggy“.

„My Ami Buggy“ ќе биде пуштен во продажба на 20 ти  јуни во Франција, Италија, Шпанија, Белгија, Грција, Португалија, Обединетото Кралство, Луксембург, Мароко и Турција, по цена од 10.490 евра со вклучен ДДВ.

Од лансирањето во април 2020 година, Citroën Ami е изненадување на пазарот за микромобилност благодарение на својот нетипичен дизајн. Ami е едноставен за управување бидејќи е ултра компактен со должина од 2,41 метри. Електричен, може да се наполни за 4 часа на едноставен штекер од 220V, како и секој друг апарат за домаќинство. Ami е создаден да го користат што е можно повеќе луѓе, од возачи од сите возрасти. Може да се вози исто толку лесно од 14-годишник како и од 77-годишник. Исто така, има прифатлива цена и многу ниски вкупни трошоци за сопственост. Маршрутата на купување преку Интернет, како многу секојдневни производи за широка потрошувачка и пошироката дистрибуција преку неавтомобилски мрежи, како што се Fnac и Darty во Франција и Португалија, MediaMarkt во Шпанија, помагаат да се поедностви животот на клиентите.

Со продажба во единаесет земји, Ami веќе освои повеќе од 35.507 клиенти во Европа од неговото комерцијално лансирање во април 2020 година. Популарноста на малиот објект за мобилност продолжува да расте. Тој беше лансиран во Луксембург во јануари. Потоа ќе биде лансиран во Швајцарија, Малта, Словенија и во прекуокеанските департмани на Франција (Реунион, Мартиник и Гвадалупе) во вториот квартал на 2023 година. Наскоро ќе биде достапен за нарачка и во Данска.