Кон содржината
Citroën C5 X и C5 X Plug-in Hybrid

C5 X

Достапен во салон

C5 X е уникатна комбинација од елеганција на лимузина, динамичност на караван и висока поставеност при возењето на SUV. Достапен во бензинска и Plug-in Hybrid верзија. Изборот е ваш!

СМЕЛОСТ И ТЕХНОЛОГИЈА

Непречено искуство при патување

C5 X PLUG-IN HYBRID

C5 X Plug-in Hybrid е погоден за повеќето секојдневни патувања. Во електричен режим, тој нуди:

  • Моќност од 180 КС со мотор со внатрешно согорување и 81,2 kW (110 КС) со електромотор за комбинирана моќност од 225 КС и комбиниран вртежен момент од 360 Nm;
  • 4 режими на возење (електричен, хибриден, комфор и спорт);
  • Опсег за возење и до 63 km, тивко возење со 0 g/km емисија на CO2 и до135 km/h.
Кога спокојот ќе дојде на земјата
C5 X е уникатна комбинација од елеганција на лимузина, динамика на караван и издигната позиција при возење на SUV. Нуди вистинска смиреност благодарение на програмата Citroën Advanced Comfort®, со патнички простор кој потсетува на дневна соба. За да го поедностави секојдневието во автомобилот, C5 X нуди врвни технологии за полуавтономно возење и нов комуникациски интерфејс на 12" HD екран на допир со гласовно препознавање.
CONFIGURER & COMMANDER EN LIGNE

АВАНГАРДЕН ОБЛИК НА КАРОСЕРИЈА

Елегантен и динамичен

Уникатно, C5 X постигнува рамнотежа помеѓу елеганцијата на лимузина со долгиот капак на моторот, динамиката на караван со големиот багажник и издигната позиција при возење на SUV благодарение на тркалата со голем дијаметар.

ПОКАНА ЗА ПАТУВАЊЕ

Уникатен комфор

Патничката кабина кај C5 X дава вистинско чувство на топлина, смиреност и просторност. Со дарежлив багажен простор, осет за топло добредојде, особено внимание кон деталите и невидено практичен пристап, претставува вистинска покана за патување.

CITROËN ГРИЖА

Технологијата во служба на безбедноста и комфорот

C5 X е опремен со напредни технологии со кои секое патување ќе го направи комфорно, смирено и безбедно.

УСЛУГИ ЗА ПОВРЗУВАЊЕ

255_Security

MyCitroën assist

Повик за итни случаи и услуга за помош на пат, технологија што овозможува да се испрати соодветна помош кога е потребно.
257_Connect_Nav

MyCitroën drive plus

Системот за навигација обезбедува информации за сообраќајот, локација на бензинските пумпи и паркинзите, цени на гориво…
256_Connect_Play

MyCitroën play plus

Компатибилен со Android Auto и Apple CarPlay™, ги пресликува компатибилните апликации од вашиот паметен телефон на таблетот со екран на допир.

LES AVIS CLIENTS ADVISOR SUR C5 X ET C5 X HYBRIDE RECHARGEABLE

NOS CLIENTS EN VIDÉO
 

SUR LES RÉSEAUX SOCIAUX

COMPARATEUR
CHOISISSEZ LA TEINTE
DIMENSIONS

МОТОРИ

Plug-in Hybrid или бензински

Соодветен за сите намени, C5 X Plug-in Hybrid ги комбинира сите предности од 100% електричниот режим на возење за секојдневна употреба, благодарение на моторот со 81,2 kW и автономијата обезбедена од моторот со внатрешно согорување PureTech 180 Stop & Start Euro 6.3 за подалечни патувања. Оваа технологија овозможува емисии на CO2 од 29 g/km (во WLTP циклус).

Автоматскиот електричен ë-EAT8 менувач овозможува исклучителна флуидност и уживање при возењето, со достапен вртежен момент од 360 Nm.

C5 X е опремен со ефикасни бензински мотори со врвни перформанси, одобрени согласно стандардот Euro 6.3, со избор PureTech 130 Stop & Start или PureTech 180 Stop & Start.

За уште поголема едноставност и безгрижност зад воланот, C5 X има автоматски менувач EAT8.