Кон содржината
Citroën C4 X и електричен ë-C4 X

C4 X И ЕЛЕКТРИЧЕН Ë-C4 X

Откријте ги C4 X и електричниот ë-C4 X, дизајнирани да го ограничат влијанието врз животната средина.

Сите извори на енергија имаат идентични карактеристики во однос на комфор, дизајн и практичност во внатрешноста.

Благодарение на нов електричен мотор, уживајте во поголем опсег за возење.

УНИКАТЕН И ЕЛЕГАНТЕН КОНЦЕПТ

Стилот на C4 X и електричниот ë-C4 X се потпира на дизајн кој ја комбинира елегантната силуета на fastback со модерниот изглед на SUV. C4 X и електричниот ë-C4 X овозможуваат да изберете мотор што најмногу одговара на вашите потреби.

Електричен Ë-C4 X

 • Опсег за возење до 420 km според циклусот WLTP;
 • Моторот испорачува 115 kW моќност, што е еквивалентно на 156 КС;
 • 3 режими на возење (Eco, Normal и Sport) за да го отклучите задоволството при возењето без емисија на CO2.
 • Стандардна топлинска пумпа која е енергетски поефикасна од 4 до 6 пати од конвенционалниот систем за греење.

C4 X со мотор со внатрешно согорување

 • Достапен во бензинска или дизел верзија
 • Мотори од 100 КС до 130 КС со EAT8 автоматски или мануелен менувач

ПОНУДИ ЗА CITROEN C4 X И ЕЛЕКТРИЧЕН Ë-C4 X

CONFIGURER & COMMANDER EN LIGNE

КАРАКТЕРИСТИЧЕН СТИЛ

Преден лик со наметлив потпис Citroën

Високиот и хоризонтален капак на моторот се одликува со вдлабнатини, а хромираните шеврони се протегаат низ целата ширина на автомобилот. Се влеваат во предните светла со двојна висина со помош на технологијата за осветлување LED Vision од Citroën. Освен што обезбедуваат максимална видливост, ја зајакнуваат и врвно технолошката ДНК на автомобилот.

Динамична линија на кровот

Долги 4,6 m, C4 X и електричниот Citroën ë-C4 X совршено се вклопуваат во понудата на Citroën помеѓу C5 X (4,80 m) и C4 (4,36 m). Нивното меѓуоскино растојание од 2,67 m е идентично со C4.

Од страна, динамичната линија на кровот на автомобилот грациозно се слева од горниот дел на ветробранското стакло до горниот панел на вратата од багажникот за да даде облик на fastback со совршен став.

Аеродинамиката е оптимизирана благодарение на брзата и чиста линија на кровот на каросеријата, што резултира со коефициент на отпор од CX 0,29.

Нови задни LED светла

Новите препознатливи LED задни светла го повторуваат светлосниот потпис од предното светло. Ги фаќаат извајаните линии на отворот на багажникот и завршуваат во форма на стрела пред вратата на багажникот, што дополнително ја засилува динамиката на каросеријата.
    CHOISISSEZ LA TEINTE

ВИСТИНСКИ КОМФОР

Внатре во C4 X и електричниот ë-C4 X, возачот и патниците ќе уживаат во незаменливо чувство на смиреност, комфор и простор благодарение на искуството Citroën Advanced Comfort.

Седишта Advanced Comfort

Широки и гостопримливи, седиштата Advanced Comfort® содржат специјален зајакнат сунѓер од 15 mm и обезбедуваат уникатна комбинација на визуелен, постурален и динамичен комфор.

Пространите задни седишта, кои нудат многу дарежлив простор, може да се загреваат, исто како и предните седишта, дополнително опремени со функција за масажа, што го зголемува чувството на благосостојба.

Просторен багажник

C4 X и електричниот Ë-C4 X имаат екстра широк багажник со 510 литри корисен волумен. Додека линијата на кровот непречено се слева однапред кон назад, шарките сместени под задното стакло овозможуваат широк и висок отвор на врата од багажникот за едноставен пристап. Во дополнителниот простор под подот на багажникот можете да носите дополнителни предмети и правилно да ги чувате каблите за полнење за електричниот ë-C4 X.

Потпирање со Прогресивни хидраулични перничиња®

Од суштинско значење за комфорот при возење, иновативниот и ексклузивен систем за потпирање од Citroën се состои од користење на две хидраулични граничници во асоцијација со амортизер и пружина, наместо механички перничиња.

Хидрауличните граничници даваат ефект на „волшебен килим“ што го направи авторитетот на Citroën. Се добива впечаток дека автомобилот лебди над нерамна земја.

ZEN ВОЗЕЊЕ
Жена зад управувачот на електричен Citroën ë-C4 X и кабина
Услуги Citizen
Благодарение на програмата Citizen, искористете го максимумот од услугите кои го поедноставуваат секојдневието, од вашиот дом и од вашето возило, за ваша безбедност и комфор.
Карактеристики за безбедност и помош при возење
C4 X и електричниот Ë-C4 X нудат низа најнови технологии за помош при возењето. До 20 напредни системи ја подобруваат безбедноста на возачот и го намалуваат стресот за возачот и патниците.

LES AVIS CLIENTS ADVISOR SUR Ë-C4 X ÉLECTRIQUE ET C4 X

МОТОРИ

Електричен, бензински или дизел

Основните карактеристики на електричниот Citroën ë-C4 X се:

 • Електромотор со 156 КС (115 kW) и автоматски менувач;
 • 260 Nm вртежен момент веднаш достапен;
 • Опсег за возење до 360 km според циклусот WLTP;
 • Полнење од 100 km/10 min со помош на 100 kW DC полнач;
 • Батеријата од 50 kWh гарантира 8 години или 160.000 km за 70% од нејзиниот капацитет за полнење, покомпактна големина и намалена тежина што помага да се намали јаглеродниот отпечаток на возилата во текот на целиот животен циклус.

Citroën C4 X е опремен со ефикасни бензински мотори со врвни перформанси:

 • PureTech 100 Stop & Start Euro 6.4, 6-степен мануелен менувач;
 • PureTech 130 Stop & Start Euro 6.4, EAT8 автоматски менувач;
 • PureTech 130 Euro 6.1, EAT8 автоматски менувач.

Citroën C4 X е достапен и со ефикасен дизел мотор со врвни перформанси:

 • BlueHDi 130 Stop & Start Euro 6.4 EAT8 автоматски менувач
 DIMENSIONS

 

 

 • P White
 • White
 • Gris Acier
 • Noir Obsidian
 • Iceland Blue
 • Gris Platinum
 • Gris Acier
 • Blanc Banquise
 • Gris Platinum
 • Noir Perla Nera
ПОГЛЕД ОДНАПРЕД
ПОГЛЕД ОДНАЗАД
ЕКО-ОДГОВОРНОСТ ВО СРЦЕТО НА НАШАТА ОБВРСКА ВО 4 ВИДЕА

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

Дали ви треба патосница, кровна кутија или држач за велосипеди за да одите на одмор? Изберете од широката палета на дополнителна опрема совршено прилагодена на вашите потреби.

Ë-C4 X ТУТОРИЈАЛИ

Погледете ги туторијалите за C4X и Ë-C4 et ë-C4 X