October 7, 2014

НОВИОТ СВЕТСКИ ШАМПИОН СЕ НАТПРЕВАРУВА СО CITROËN C-ELYSÉE WTCC !

- Квалификациите и трките од деветтата етапа на FIA WTCC се одржаа на 4ти и 5ти октомври во Пекинг на патеката Goldenport Park.
- Тројцата возачи на Citroën Total се качија на подиумот: Yvan Muller и José María López за првата трка, а Sébastien Loeb за втората.
- Овие тројца возачи се целосно заслужни за титулата Светски шампион. Во класификација "Производители", Citroën се доближува до крунисување наредниот викенд во Шангај.

Овој долг ден започна со квалификациите, под одлично сонце, но на писта која е сеуште ладна и  лизгава. Во Q1, програмата на Ma Qing Hua беше пореметена со прекинот на црвенто знаме и кинезите Burberry Trousers не успеаја ништо подобро од 14-то место. Потоа José María López и Yvan Muller направија најдобро време во Q2, додека Sébastien Loeb се постави на 7-то место. Во Q3, двата Citroën ги запишаа најдобрите трето и четврто време со Yvan Muller пред José María López.

На почетокот на првата трка, Yvan Muller се вкотви на втората позиција изненадувајќи го Gabriele Tarquini. José María López се обиде да се вметне но италијанецот пружи поголем отпор. По седум кругови зад сигурносното возило, трката продолжи и Chilton се втурна кон победа. Yvan Muller ја одржуваше втората позиција, а José María López беше треторангиран затоа што Tarquini се соочи со механички проблеми.

На почетокот на втората трка, Sébastien Loeb беше позициониран на втората линија и го зазема третото место зад Huff и Coronel. José María López зема добар залет и го заврши првиот круг на шестото место. Yvan Muller на почетокот на трката беше осми ама во петиот круг беше поминат од Tom Chilton.

Постепено José María López се постави на челната позиција откако ги помина James Thompson и Norbert Michelisz. Двете Citroën C-Elysée WTCC ја поминаа целната линија еден до друг но Loeb си го сочува третото скалило на подиумот.

Покрај тоа што овој викенд беше без победи екипата на Citroën Total, таа извлече позитивен биланс на патеките во Пекинг. Несомнено битката за Светски шампион ‘Возачи’ ќе се води меѓу José María López (339 поени), Yvan Muller (273 поени) и Sébastien Loeb (238 поени). А пак за светскиот шампионат за ‘Производители’, на Citroën му недостасуваат само петнаесет поени за да си ја обезбеди круната.

НАРЕДНА СРЕДБА ВО ШАНГАЈ

Од наредниот викенд, FIA WTCC ќе ге закотви во Шангај. Конкурените ја имаат на располагање познатата писта на Grand Prix de Formule 1. « Не постојат поразлични патеки од Goldenport и Шангај», објасни Ma Qing Hua. « Одлична патека. Редоследот на свиоците 1-2-3-4 е крајно технички, но има и свиоци кои се многу брзи. За таа цел ќе мора да направат компромис за да ја достигната оптималната брзина во долгите свиоци кон десно за да достигнат максимална ефикасност. На оваа патека ние ќе можеме да претекнуваме. »

По потекло од Шангај, возачот на  Citroën може да смета на поддршка Cheap Burberry Outlet UK од публиката: « Ова е трка во мојот град.! Моите блиски и моите поддржувачи ќе бидат тука, но јас ќе  бидам концентриран за да постигнам најдобри резултати. Се надевам на титулата Светски шампиони во Шангај! »

Програмата на вториот дел на сезоната ќе биде класична, во петок слободно возење (10h20) и сабота (9h10 и 10h40). Квалификациите ќе се одржат во 13h30, а трките се планирани за недела во 15h00 и 16h10. Часовната зона во Кина е GMT+8 : во однос на Париз, стартот ќе биде најавен во 9h00 и 10h10.

ПЛАСМАН

КВАЛИФИКАЦИИ
1. Tom Chilton (Chevrolet RML Cruze TC1) 1’04’’321
2. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC) 1’04’’353
3. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC) 1’04’’411
4. José María López (Citroën C-Elysée WTCC) 1’04’’776
7. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC) 1’04’’872
14. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC) 1’05’’874

ТРКА 1
1. Tom Chilton (Chevrolet RML Cruze TC1)
2. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC) +2’’493
3. José María López (Citroën C-Elysée WTCC) +5’’132
4. Gianni Morbidelli (Chevrolet RML Cruze TC1) +10’’473
5. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC) +14’’455
MT : Tom Chilton en 1’05’’382

ТРКА 2
1. Rob Huff (Lada Granta 1.6T)
2. Tom Coronel (Chevrolet RML Cruze TC1) +0’’766
3. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC) +3’’072
4. José María López (Citroën C-Elysée WTCC) +3’’102
9. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC) +12’’463
MT : José María López en 1’05’’934

СВЕТСКИ ШАМПИОНВОЗАЧИ
1. José María López 339 поени
2. Yvan Muller 273 поени
3. Sébastien Loeb 238 поени
4. Tiago Monteiro 146 поени
5. Gabriele Tarquini 126 поени

СВЕТСКИ ШАМПИОН ПРОИЗВОДИТЕЛИ
1. Citroën Total 769 поени
2. Honda 499 поени
3. Lada 305 поени