June 3, 2021

НОВ CITROËN C3 SAINT JAMES

ЛИМИТИРАНА СЕРИЈА, ИЗРАЗ НА ФРАНЦУСКИОТ ЛЕЖЕРЕН ШИК

  • Citroën и Saint James со задоволство ги претставуваат резултатите од нивната нова соработка преку лимитираното издание на C3 Saint James.
  • Оваа колекција е продолжение на првата средба меѓу двете меѓународни марки во Јапонија во 2019 година.
  • Двете компании ја делат истата визија за француската знаење засновано врз силното наследство и човечката посветеност, истакнувајќи квалитетни, технички производи, комбинирајќи шик и лежерност.
  • Базирано врз основа на врвното ниво на опременост Shine од најпродаваниот модел на Citroën, C3 Saint James нуди префинет амбиент преку суптилни колоритни графички елементи однадвор и специфични украси на бои и материјали одвнатре. С3 Сент James ги поканува своите патници на смирено патување.
  • Лимитираното издание на C3 Saint James ќе може да се нарача во Франција од 1 јуни и ќе пристигне во продажните места на Citroën по летниот период. Комерцијализација на овој модел во Македонија не е предвидена.

C3 SAINT JAMES: ПРИКАЗНА ЗА СРЕДБАТА

ПОЧЕТОК НА ЗАЕДНИЧКА АВАНТУРА ВО ЈАПОНИЈА ВО 2019

2019 година претставува почеток на авантура и убава средба, втемелена на заеднички вредности, што ќе резултира со локална соработка.на вредностите на независност, слобода и отвореност кон светот на средбата во Јапонија одлучуваат да започнат заемна соработка. Citroën и Saint James се унија на две стогодишни наследства, водени од заедничка визија за француското знаење и експертиза, да бидат достапни за сите. Двете марки секогаш биле посветени на вредностите за независност, слобода и отвореност кон светот, а се запознале во Јапонија. Понесени од нивната смисла за откритија и желбата да ги промовираат боите на Франција во Јапонија, природно одлучиле да соработуваат на ексклузивно лимитирано издание од 350 примероци на C3,  што беше огромен успех како комерцијално, така и во смисла на имиџ.

CL 21.017.009

ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ВРСКИТЕ ВО ЕВРОПА ВО 2021

Од првиот состанок, била воспоставен цврста врска помеѓу двете француски марки кои имаа толку многу заедничко. „Роден од морето“ во 1889 година во градот Saint James во близина на Mont Saint Michel, амблемот на француската мода и на вештината наследена од предците, марката Saint James нуди „лежерен шик “ морски стил, кој опфаќа од традиционална морнарска јакна, па сè до панталони или кошули. Промовира техника, квалитет и современи производи  што нудат максимален комфор на оние што ги носат. Тоа се вредности што се комплетно заеднички со оние на марката Citroën, која исто така преку луѓето, креативноста и иновативноста ги развива своите производи повеќе од 100 години.

По успешната средба во Јапонија, двете марки одлучуваат да работат заедно на моделот C3, со проширување на истражувањето на меѓународниот пазар. Лимитираното издание на C3 Saint James ќе биде достапно во Франција (вклучително и нејзините  прекуокеански департмани и териории), Обединетото Кралство, Германија, Холандија и во Јапонија како најава за големо враќање.

CL 21.017.016

СОРАБОТКА ЗА C3, СЕСТРАНИ ТРЕНДОВСКИ ГРАДСКИ АВТОМОБИЛ

Citroën C3 е најпродаван модел од марката Citroën низ светот. Сестраниот градски автомобил, симбол за „љубов на прв поглед“, третата генерација на Citroën C3, што моментално се продава, поседува голем број адути со кои освои над милион клиенти ширум светот од неговото лансирање. Веднаш препознатлив, C3 има единствен став, карактеристичен графички потпис и навистина уникатна морфологија на високо стереотипниот пазар. Со својата полна, мускулеста форма, наместо затегнати линии и избалансирани пропорции, C3 е полн со енергија и подготвен за залет. C3 претставува модерно градско возило со заштитнички став,  со широка палета за персонализација и неспоредлив комфор.

Овој уникатен, високо прилагодлив дизајн го прави извонреден медиум за двете марки кои тврдат дека нудат производи кои го олеснуваат секојдневниот живот со стил и практичност. C3 Saint James е наменет за луѓе од сите возрасти кои живеат во движење, со оптимистички дух, бараат трендови и се во потрага по мода и дизајн.

CL 21.017.012

УНИКАТЕН КАРАКТЕР ИНСПИРИРАН ОД SAINT JAMES

Новиот Citroën C3 може да биде персонализиран и да послужи за одлична подлога за играње на одделите за дизајн на двете марки кои имаат можност да ги споделат своите вештини и креативност за да развијат ексклузивни серии на возила.

CL 21.017.010 (1)

НАДВОРЕШЕН ДИЗАЈН

Создаден врз основа на највисокото ниво на опременост Shine, лимитираната серија на Saint James доаѓа во понуда со двобоен покрив (црн или бел), со пакетот Бела боја. За да ги задоволи вкусовите на сите, C3 Saint James е достапен со сите бои на каросерија на C3 ( Црвена Elixir, Црна Perla Nera, Сива Steel, Сива Platinum и Бела Polar) исклучок прави само Сина Spring. Опремен со алуминиумски тркала 16’’Hellix Diamond за засилен карактер.

C3 Saint James е веднаш препознатлив по сината, белата и црвената налепница на покривот, со потпис Saint James. Овој дизајн е полн со карактер  го опфаќа кровниот дел, воедно му дава свежина и идентитет на самиот модел. Потписот Saint  James исто така може да се најде под секоj ретровизор преку ексклузивен беџ со метални плочи во духот на сино-бело-црвената шема, поврзан со познатото лого Saint  James. Лимитираното издание содржи и специфична налепница на задното стакло во боите на Нормандија, кои се усогласени со налепницата на покривот. Сите овие суптилни детали, инспирирани од универзумот на Saint James , ја нагласуваат силуетата  на C3.

CL 21.017.015

ВНАТРЕШЕН ДИЗАЈН

Во внатрешноста на ова лимитирано издание, преку специфичниот амбиент на Saint James, се одразуваат вештините на двете марки. На патниците им се нуди најдоброто од комфорот во патничката кабина со додавање на седишта Advanced Comfort, кои нудат специфичен дизајн за неспоредливо чувство на благосостојба. Овие седишта се изработени во сива боја со декоративна лента со шеврони и со логото на Saint James на горниот заден дел на седиштето, додека црвена лента која асоцира на волнени бобинки под потписот на познатата морнарска јакна во целост внесува енергија.

Вистински модерен допир обезбеден од декоративната лента што може да се најде на деловите на лактите кај скокачите од Нормандија. Ова лимитирано издание се истакнува преку седиштата и се издвојува на долниот дел од седиштето и контурите на тапацирот специфичен за Saint James. Белите шевови се наоѓаат и на контролната табла кои заедно со хромираните контури на рачката на менувачот, даваат дополнителен ефект на префинетост. Внатрешноста исто така располага со украсно сино и црвено ременче на вратата со копче Saint James на панелот од возачката врата, како и делот под рачката на менувачот со логото на Saint James, неразделен дел од Mont Saint Michel.

CL 21.017.012 (1)

СЕКОЈДНЕВНА СМИРЕНОСТ И КОРИСНИ ТЕХНОЛОГИИ

C3 не прави компромиси кога станува збор за комфорот во патничката кабина, дозволувајќи им на своите клиенти да се чувствуваат „како дома“.

C3 Saint James поседува кожен волан (одговара на копчето на автоматскиот менувач EAT6), четири електрични прозорци и затемнети стакла (покрај целата опрема што ја нуди нивото на Shine) за попривлечно искуство при возењето.

C3 ги нуди сите потребни технологии за да се обезбеди уште поголема смиреност и безбедност зад воланот. C3 Saint James има придобивка од сите 12 уреди за помош при возењето како нивото на опременост Shine, кои го олеснуваат секојдневието и го прават возењето уште полесно благодарение на камерата за движење наназад, како и Citroën Connect Nav на неговиот 7” екран на допир.

  • Достапен за нарачка во Франција на 1 јуни, лимитираното издание на C3 Saint James ќе пристигне во продажното место на Citroën во септември 2021 година. Комерцијализација на овој модел во Македонија не е предвидена.