May 24, 2017

Крег Брин jа оствари целта

Финалната трка на рели Португалиjа не донесе никакви промени во пласманот. Најдобрите претставници на Citroën Total Abu Dhabi WRT, Крег Брин и Скот Мартин ја завршија трката на петтото место. Екипата ги вклучи четирите возила на Citroën C3 WRC на шестата трка од сезоната.

Vodafone рели во Португалиа (18-21 мај 2017) – ден 3

– Сите екипи на Citroën Total Abu Dhabi WRT си имаа зацртано различни цели. Крег Брин / Скот Мартин да го зачуваат своето место во top 5, аСтефанЛефебре/ ГабинМоро, КалидАл Касими/ Крис Патерсон и Крис Мек/ Пол Нејгл да прават максимален број на километри за да стекнат искуство.

1Ив Матон, Директор на Citroën Racing

« Со петтото место на Крег и Скот добивме ја добивме заслужената позиција. Сега целосно ќе се посветиме на следните предизвици.»

 

2Крег Брин

« Ми се чини дека сум се претплатил за петтото место. Ќе продолжиме неуморно да работиме за да бидеме посилни за трката во Сардинија.»

 

3

Стефан Лефебре

«Далеку сме од резултатите кои сакавме да ги оствариме. А и нашата стартна позиција не ни помогна премногу. »

4

Крис Мек

« Очигледно нашите перформанси не се сеуште на потребното ниво и ќе трба да се посветиме за да ги елиминираме сите мали грешки. »

 

unnamed

Калид Ал Касими

« Се соочивме со неподнослива горештина. Сакав да се движам побрзо но не успеав. Во секој случај задоволен сум што  пристигнав на целта со мојот Citroën C3 WRC. Ќе продолжам да правам максимален број на километри за да го запознаам потенцијалот на моето возило. »

ПРОВИЗОРЕН ФИНАЛЕН ПЛАСМАН

 1. Ogier / Ingrassia (Ford Fiesta WRC) 3h42’55’’7
  2. Neuville / Gilsoul (Hyundai i20 WRC) +15’’6
  3. Sordo / Marti (Hyundai i20 WRC) +1’01’’7
  4. Tanak / Jarveoja (Ford Fiesta WRC) +1’30’’2
  5. Breen / Martin (Citroën C3 WRC) +1’57’’4
  6. Evans / Barritt (Ford Fiesta WRC) +3’10’’6
  7. Hanninen / Lindstrom (Toyota Yaris WRC) +3’48’’9
  8. Ostberg / Floene (Ford Fiesta WRC) +5’29’’7
  … 13. Lefebvre / Moreau (Citroën C3 WRC) +12’02’’3
  … 17. Al Qassimi / Patterson (Citroën C3 WRC) +21’11’’2
  … 18. Meeke / Nagle (Citroën C3 WRC) +22’19’’1СВЕТСКИ ШАМПИОНАТ ВОЗАЧИ
 2. SébastienOgier – 128 поени
  2. Thierry Neuville – 106 поени
  3. Jari-MattiLatvala – 88 поени
  4. OttTanak – 83 поени
  5. DaniSordo – 66 поени
  6. Elfyn Evans – 53 поени
  7. CRAIG BREEN – 43 поени
  8. Hayden Paddon – 33 поени
  9. KRIS MEEKE – 27 поени
  10. JuhoHanninen – 21 поени
  11. Andreas Mikkelsen – 12 поени
  12. STEPHANE LEFEBVRE – 10 поени
  13. MadsOstberg – 6 поени
  14. TeemuSuninen – 5 поени
  15. Jan Kopecky – 4 поениСВЕТСКИ ШАМПИОНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛИ
 3. M-Sport WRT – 199 поени
  2. Hyundai Motorsport – 173 поени
  3. Toyota Gazoo Racing WRT – 116 поени
  4. Citroën Total Abu Dhabi WRT – 87 поени