November 2, 2015

ХОЗЕ МАРИЈА ЛОПЕЗ СО ВТОРА ТИТУЛА СВЕТСКИ ШАМПИОН!

CHANG INTERNATIONAL CIRCUIT (31 октомври - 1 ноември 2015)

Со освоената пол-позиција и победа во првата трка, Хозе Марија Лопез заедно со тимот на Citroën Total ја освои втората титула на светски шампион на Светското првенство во WTCC (FIA WTCC).

– На подиумот, Аргентинецот беше во друштво со членови на неговиот тим – Себастијан Леб и Ма Кинг Хуа. Двајцата ја завршија втората трка на исти позиции.

– Citroën C-Elysée WTCC убаво го започна денот со неверојатна четирикратна победа во квалификациите.

– По освојувањето на титулата во класата на производители и на возачи, Citroën продолжува да ја држи тензијата. Во моментов има само два бода разлика помеѓу Иван Мулер и Себастијан Леб, кои ќе се бориатза второто место во Катар.

Доцна напладне, главната трибина Chang International беше исполнета кога возилата се порамнија на стартната позиција. Климатските услови беа екстремни, со температури од 33 ° C и влажност од 60%, а на пистата беше 45 ° C.

Кога светлата се изгаснаа, Хозе Марија Лопез имаше совршен почеток. Изби во првите редови пред Себастијан Лоеб, додека Ма Кинг Хуа и Иван Милер беа еден до друг. Иако Себастијан Леб му претставување постојана закана, Хозе Марија Лопез ја освои деветтата победа сезонава. Тој победи на поени, кои се неопходни за неговиот втор светски шампионат на touring автомобили.

Прославата беше одложени за подоцна, затоа што веднаш почна втората трка. Уште еднаш, почетокот беше хаотичен. Трката беше со изобилство на инциденти и претекнувања. Леб постепено се искачи на второто место. Зголемувајќи го темпото, тој ја пратеше трагата на Монтеро… сè додека трката не беше прекината поради слаба видливост.

Себастијан Леб е задоволен со второто најдобро место пред Ма Кинг Хуа и Хозе Марија Лопез, кои се автори на возбудливото претекнување.

Резултати:

СВЕТСКИ ШАМПИОНАТ: КЛАСА ВОЗАЧИ

1. José-María López: 438 поени
2. Yvan Muller: 324 поени
3. Sébastien Loeb: 322 поени
4. Ma Qing Hua: 210 поени
5. Tiago Monteiro: 196 поени

СВЕТСКИ ШАМПИОНАТ: КЛАСА ПРОИЗВОДИТЕЛИ

1. Citroën: 964 поени
2. Honda: 676 поени
3. Lada: 335 поени

* Предмет на официјална потврда од страна на FIA