June 12, 2015

Дизел победничка комбинација

Citroën C4 е компакт со најголема автономија во класата

 

Дизел победничка комбинација

Citroën C4 е компакт со најголема автономија во класата

 

Citroën C4 неодамна беше претставен со нова гама, а постојаните подобрувања на производителот се однесуваат и на моторите кои ги користи францускиот компакт. Затоа и воопшто не изненадува фактот што C4 се најде на врвот на ова тестирање благодарение на економичноста на BlueHDi моторите кои му овозможуваат навистина голема автономија со едно полнење на резервоарот и поретки посети на бензинските станици. Покрај малата потрошувачка, во корист на овој модел на Citroen оди и резервоарот со капацитет од 60 литри, што на крајот дава резултат од над 1.100 километри со едно полнење. Тестирањето на експертите на француски „Аuto Plus“ покажа дека оваа комбинација му ги донесе првите три позиции на C4 меѓу дизел компактите.
 

Место / Модел / Автономија (км)
1 Citroen C4 1.6 BlueHDi (100 кс) 1.111(км)
2 Citroen C4 1.6 BlueHDi (120 кс) 1.091(км)
2 Citroen C4 1.6 HDi (90 кс) 1.091(км)
4 Renault Megane 1.5 Energy dCi (110 кс) 1.071(км)
5 Peugeot 308 1.6 BlueHDi (120 кс) 1.039(км)
6 Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI GT (90 кс) 1.019(км)
7 Renault Megane 1.5 Energy dCi (130 кс) 1.017(км)
8 Honda Civic 1.6 i-DTEC (120 кс) 1.000(км)
8 Opel Astra 1.6 CDTI Ecoflex (110 кс) 1.000(км)
10 Alfa Romeo Giulietta 1.6 JDTm (105 кс) 984(км)
11 Skoda Rapid Spaceback 1.6 TDI GT (105 кс)982(км)
12 Ford Focus 1.6 TDCi Econetic (105 кс) 981(км)
12 Peugeot 308 1.6 HDi (92 кс) 981(км)
14 Alfa Romeo Giulietta 2.0 JDTm (150 кс) 968(км)
15 VW Beetle 1.6 TDI (105 кс) 965(км)
16 Dacia Logan 1.5 dCi (75 кс) 962(км)
16 VW Golf 1.6 TDI BM (110 кс) 962(км)
18 Ford Focus TDCi (140 кс) 952(км)
19 Hyundai i30 1.6 CRDi (110 кс) 946(км)
20 Audi A3 Sportback 1.6 TDI Ultra (110 кс) 943(км)
21 Volvo V40 Cross Country D3 (150 кс) 938(км)
22 Alfa Romeo Giulietta 2.0 JDTm (170 кс) 937(км)
23 Opel Astra Sedan 1.6 CDTI (136 кс) 933(км)
24 BMW 116d EF (116 кс) 929(км)
25 Audi A3 2.0 TDI (150 кс) 926(км)
25 Mercedes A 180 CDI (109 кс) 926(км)
25 Seat Leon 1.6 TDI (90 кс) 926(км)
25 Seat Leon 1.6 TDI Ecomotive (110 кс) 926(км)
29 Citroen DS 4 2.0 HDi (135 кс) 923(км)
29 Volvo V40 D3 (150 кс) 923(км)

 

*Извор: Autoplus.fr