June 15, 2023

CITROËN СЛАВИ 20 ГОДИНИ C3 PLURIEL

  • Citroën ја слави 20-годишнината на C3 Pluriel, претставен во мај 2003 година, а од кој биле произведени 097 примероци во фабриката Villaverde во Шпанија до 2010 година.
  • Весел и симпатичен, C3 Pluriel е модуларно возило кое доаѓа во пет различни верзии. Неговата уникатна модуларна природа одговара на широк спектар желби и симболизира животен стил кој се однесува на слободното време и радоста на живеењето.
  • C3 Pluriel стоеше зад голем број иницијативи, вклучително и фестивалот на кратки филмови „Courts Singuliers, Courts Pluriels“ на Parvis de la Défense во јуни 2003 година и „ Mariez-vous en C3 pluriel “ (Омажи се во C3 pluriel ) во 2004 година.

Poissy , 15 јуни 2023 година – Citroën ја прославува 20-годишнината од C3 Pluriel – единствен од ваков вид. Претставен во мај 2003 година, само една година по C3, овој мал хечбек со три врати беше произведен во 115.097 приемроци во фабриката во Villaverde помеѓу 2003 и 2010 година.

C3 Pluriel е уникатен автомобил во голем број различни верзии и со вметнато многу од механичките компоненти на C3, без да се загрозува удобноста или безбедноста. Возилото било засилено со специјални делови за да се осигура дека неговите патници се безбедни како што би биле во затворен автомобил. Имал и голем број системи за помош при возење, како што се ABS и итно сопирање. Внатре имал комплетна удобност на лимузина, со четири седишта и софистицирана акустична и топлинска изолација, сето тоа во многу оригинално возило. Со широкото ветробранско стакло и великодушните пропорции на стаклата, C3 Pluriel нудел панорамски поглед во сите негови верзии. А отворените потпирачи за глава направиле одлична видливост, а во исто време придонесле за оригинален дизајн на автомобилот.

Со ова ново возило, Citroën ја покажа својата склоност кон иновации. C3 Pluriel беше избран за кабриолет на годината во 2003 година, годината на неговото претставување. Оваа награда направи уште повеќе за да го издвои C3 Pluriel од конкуренцијата: Кабриолет на годината беше и лимузина.

ОД КОНЦЕПТ ДО ПРОИЗВОД

C3 Pluriel беше инспириран од Pluriel demonstrator кој беше претставен на Саемот за автомобили во Франкфурт во 1999 година. Со ова ново возило, Citroën се обиде да направи транзиција од концепт во сериско возило. Сето тоа без губење на оригиналниот карактер на концептот и правење што помалку отстапки за потребите на масовното производство.

За да се префрли од концепт на производ, околу 150 луѓе заедно работеле на развивање технички решенија кои спакуваа што е можно повеќе опции во едно возило.

СМЕЛО МОДУЛАРНО ВОЗИЛО

Со C3 Pluriel, Citroën направи уште еден чекор напред, поместувајќи ги границите на автомобилската модуларност. Возилото дојде во невиден опсег на конфигурации, со вкупно пет верзии. Во неговата оригинална конфигурација, тоа беше лимузина со складни линии и дарежлив волумен. Со отворање на покривот, тој можеше да се трансформира во панорамска лимузина, создавајќи чувство на отвореност.

Благодарение на мекиот покрив, брзо се трансформираше во кабриолет. Оваа конфигурација ги истакна лаковите и го покажа вистинскиот карактер на C3 Pluriel, создавајќи чувство на слобода. Конечно, со отстранување на лакови и преклопување на задните седишта, C3 Pluriel може да се претвори во кабриолет со две седишта и отворен багажник. Овој широк избор на опции му даде на автомобилот уникатен карактер кој се прилагодува на секој ваш каприц. Тоа беше автомобил за целодневна авантура.

ОРИГИНАЛЕН АВТОМОБИЛ СО ОРИГИНАЛНИ ИДЕИ

Ова сестрано возило беше во фокусот на неколку високо-профилни кампањи на Citroën. Прво, настан одржан во јуни 2003 година на кој C3 Pluriel беше тема на разговор. Citroën организираше петдневен фестивал на краткометражни филмови на Parvis de la Défense: „Courts Singuliers, Courts Pluriels“. Овој настан имал drive-in кино во кое беа прикажани 20 различни верзии на C3 Pluriel: посетителите можеа да влезат внатре, да седнат и да гледаат краток филм.

Уште една впечатлива идеја од Citroën: Омажи се во C3 Pluriel. Од март до октомври 2004 година, Citroën им даде шанса на идните невести и младоженци да позајмат C3 Pluriel бесплатно за викендот на нивната венчавка. Овој концепт неколку години беше обновуван и вклучуваше нови модели како што се C4 и C5.

Конечно, C3 Pluriel им оддаде почит на своите предци. Во 2008 година, по повод 60-годишнината од 2CV, Citroën издаде специјално издание на C3 Pluriel – Charleston – како почит на 2CV Charleston, кој беше лансиран во 1980 година.