April 18, 2019

CITROËN ОБЕЗБЕДИ ВТОР ПОСЛЕДОВАТЕЛЕН ПОДИУМ ОТКАКО LAPPI-FERM ЗАВРШИЈА КАКО ВТОРИ!

67то Rally Sweden (14-17 февруари)

67то Rally Sweden (14-17 февруари): CITROËN обезебеди втор последователен подиум откако LAPPI-FERM завршија втори!

Проследивме многу борбен настап во неделната финална етапа, со нивниот C3 WRC, Esapekka Lappi и Janne Ferm се бранеа од нападите од нивните жестоки ривали за да обезбедат второ место во вкупниот пласман, нивен прв подиум за Citroën Total World Rally Team. Неодамнешните победници на Rallye Monte-Carlo, Sébastien Ogier и Julien Ingrassia во меѓувреме го употребија сиот свој талент и посветеност за да ги грабнат двата бонус поени на Power Stage, и покрај разочарувањето од прераното повлекување од трката.