November 21, 2023

CITROËN HOLIDAYS ОДНОВО ГО ОТКРИВА ЖИВОТОТ ВО КОМБЕ СО СТИЛ

  • Citroën го претставува Type Holidays на Саемот за каравани во Дизелдорф – поздрав кон познатиот Type H – возило кое ја носи уметноста на алтернативното патување до крајност.
  • Произлезен од Citroën SpaceTourer, Type Holidays ги нуди сите комфорни и паметни карактеристики на најдобрите комбиња за кампери, вклучувајќи покрив на извлекување, клупа за седење што се претвора во кревет, кујна и маса на преклопување.
  • Type Holidays го најавува потегот на Citroën да го зајакне своето присуство на пазарот на пренаменети камперски комбиња. Воведува посебна гама наречена Holidays”што ќе се продава во мрежата на Citroën, а чии детали ќе бидат откриени на крајот на 2023 година.

2

Poissy, 25 август. Citroën избра да го претстави неговиот Type Holidays van на Саемот на каравани во Дизелдорф, еден од водечките светски настани за рекреативни возила, што годинава се одржува од 25 август до 3 септември 2023. Концептот го комбинира култниот Citroën Type H со помодерниот SpaceTourer, што резултира со уредување на внатрешноста што наскоро ќе биде достапна низ мрежата на Citroën, преку палета наречена „Holidays“. Citroën отсекогаш бил инспириран од идејата за слобода и споделување, па сосема е природно што треба да ја зајакне својата посветеност на овој брзорастечки пазар преку надградба на квалитетите на SpaceTourer.

3

ВИСТИНСКА ЕКСПЕРТИЗА ЗА ПОДГОТОВКА ЗА ИДНИНАТА

Откако е основан, Citroën е популарна марка која ја промовира слободата на движењето. Марката има знаење да развие практични, генијални и достапни модели кои се синоним за бегство и разонода.

4

Признатиот легитимитет на Citroën во светот на разонодата го прави клучен играч на пазарот: тој е втор најголем снабдувач со возила – база за дом на тркала во Европа. Сакаше да го прикаже ова наследство со претставување на возило SpaceTourer во маска од Type H, засновано на работата на италијанскиот производител на каросерии Caselani. Овој лојален партнер на Citroën веќе создаде голем број „нео-ретро“ стилови на каросерија за моделите на Citroën. „Живот во комбе“ е поинаков начин на патување. Така, со возило како Type Holidays кое навистина се издвојува од толпата, ви претстои вистинско уживање. Неговиот уникатен дизајн, како и неговата сива боја, е знак на легендарниот Type H на Citroën, познатиот „Tube“.

6

 

Модерниот дизајн на SpaceTourer е природна покана да патувате на поинаков начин, сами или со други, ослободени од сите ограничувања. Citroën веќе имаше неколку првични обиди на територијата на камперско комби во неколку претходни прилики со концептуални возила како Hyphen, Rip Curl и The Citroënist. Сега се чини дека ќе го надгради овој успех со проширување на својот бизнис на брзорастечкиот пазар за камперски комбиња. Type Holidays најавува помоќна посветеност на марката преку сеопфатна понуда „Holidays“ што ќе биде достапна низ мрежата на Citroën.

7

Оваа инвестиција е одговор на вистински општествен феномен. Љубителите на слободата и природата, оние кои сакаат да ја отворат вратата и од својот кревет да гледаат во прекрасен пејзаж, оние кои ја сакаат своја независност, а во исто време внимаваат на својот буџет… многу луѓе се префрлаат на камперски комбиња. Може да оди практично секаде – висок е помалку од 2 m – што значи дека може да се вклопи во паркинзи (во град, како и на плажа) и да се користи секојдневно, во текот на целата година. Сега има околу 90.000 нови возила секоја година во Европа – тоа е повеќе од половина од целата продажба на возила за рекреација. „Животот во комбе“ е многу популарен меѓу помладите луѓе и нуди неограничена слобода за патување, но со сите неопходни работи за удобност што се потребни со конкурентен буџет.

8

Сите квалитети на SpaceTourer и НАМЕНСКИ ДОДАТОЦИ

Животот во комбе, исто така, го должи својот успех на целиот напредок што е постигнат во однос на распоредот и удобноста. Со ова возило, кампувањето сега е шик – во согласност со трендот „ glamping“. Citroën Type Holidays ги нуди сите предности на Citroën SpaceTourer: просторност, удобност, тивко работење, две лизгачки странични врати за едноставен пристап и проветрување, независно отворање на прозорецот на задната врата и многу повеќе. Сè што можеби ќе им треба на четири лица за да избегаат од сѐ.

9

Citroën го повика еден од водечките светски специјалисти да го подготви комбето: Bravia Mobil. Оваа словенечка компанија му ја даде на Citroën Type Holidays сета опрема потребна за идеално патување:
– Покрив на извлекување што овозможува исправено стоење во просторот за живеење во Citroën Type Holidays и во кој има голем кревет за сместување на две лица во верзијата за ноќевање.
– Клупа за седење со два реда што се отвора за да формира удобен кревет за две лица. И оваа клупа за седење целосно се отстранува за да се ослободи простор за складирање.
– Две предни седишта кои се вртат наоколу кон просторот за живеење на возилото.
– Комплетна кујна (површина за готвење, мијалник, фрижидер)
– Маса на преклопување за трпезарија или работа и неколку плакари за чување на вашите работи.
– Webasto систем за греење за обезбедување оптимална температура во кабината.

10

На саемот на каравани во Дизелдорф – најинтернационалниот саем за возила за рекреација –  од 25 август до 3 септември, Citroën Type Holidays ветува препознатливо патничко искуство. Со својата ретро надворешност и модерна внатрешност, тој е идеален придружник за стилски одмор во целосна слобода! Ќе внесе сеопфатна палета наречена „Holidays“ што наскоро ќе биде достапна низ мрежата на Citroën.

11

12

13