June 5, 2023

CITROËN „AMI FOR ALL“: НОВО РЕШЕНИЕ ЗА МОБИЛНОСТ ЗА ЛИЦА СО ИНВАЛИДИТЕТ НА ДОЛНИТЕ ЕКСТРЕМИТЕТИ

  • На саемот 2023 Paris Autonomic, Citroën го претставува „Ami for All“, проект на Citroën Ami специјално дизајниран да понуди решение за лицата со попреченост кои ја изгубиле употребата на еден или двата долни екстремитети.
  • Амбицијата на „Ami for All“ е да ја врати автономијата на оние што ја изгубиле, со компактно решение за електрична мобилност, едноставно за возење и во кое може да се смести инвалидска количка.
  • Прототипот е развиен во соработка со PIMAS, компанија специјализирана за конверзии за лица со намалена мобилност, уникатниот проект „Ami for All“ вклучува функционални механички прилагодувања кои им овозможуваат на луѓето да пристапат во кабината, да сместат инвалидска количка и да возат со леснотија.

Poissy , 5 јуни 2023 година – Citroën го претставува концептот „ Ami for All “ (Ami за сите), проект развиен во соработка со PIMAS, експерт за конверзија на возила за лица со намалена мобилност. Овој проект ќе биде прикажан на саемот Autonomic во Париз, кој се одржува во изложбениот центар Porte de Versailles од 6 до 8 јуни 2023 година.

Овој прототип е дизајниран да го управуваат лица со попреченост кои повеќе не користат барем еден долен екстремитет, особено оние во инвалидски колички. Вклучува технички достигнувања како што се зголемен агол на отворање на вратата, опрема за пренос од инвалидска количка на седиште (табла и ремени), механичка и рачна контрола за забрзување и сопирање, копче на воланот за полесно возење и паметно решение за транспорт на инвалидската количка внатре или надвор од кабината.

Со „Ami for All“, Citroën им ја враќа независноста на оние што ја изгубиле, со достапно решение за електрична мобилност за кое не е потребна возачка дозвола . „ Ami for All“ нуди едноставен начин за водење активен живот и социјално интегрирање без зависност од трето лице за придружба или користење јавен превоз со непредвидливи возни редови и пристап.

„Ами за сите е совршено во согласност со филозофијата на Ami: да понуди практичен одговор за пристапот до мобилност за сите. Ами повторно ја воведе леснотијата на движењето при микро-патувања и им даде поголема независност на тинејџерите, постарите лица и оние без возачка дозвола. Со задоволство го презентираме ова техничко решение за поддршка на мобилноста на лицата со попреченост и работиме да го направиме овој проект остварлив за краток рок“.Thierry Koskas – извршен директор на Citroën.

ДОСТАПЕН И ПРАКТИЧЕН, „AMI FOR ALLВНЕСУВА ПОВЕЌЕ АВТОНОМИЈА

Поради неговата достапност и едноставност при користење, „Ami for All“ е незаменлив во она што им го нуди на лицата со посебни потреби. Вистински фактор за социјална интеграција, давајќи им мобилност и независност на луѓето кои во моментот се ограничени во секојдневниот живот.

Соодветен одговор за решение кое во моментов недостасува

„Ami for All“ е особено ефикасен начин за враќање на независноста на лицата со попреченост, особено на оние кои ја изгубиле можноста за употреба на нозете и имаат потреба од инвалидска количка. Ова се однесува на 1% од светската популација. Безбедно, удобно, компактно и агилно решение кое им овозможува да се движат од 14-годишна возраст, дури и ако немаат возачка дозвола.

Генеза

Генезата на овој проект е симболична: тој доаѓа од Star*up програма, инкубатор за идеи кој им овозможува на вработените во Stellantis да ги достават своите иновативни идеи. Доколку се избере предлогот, вработениот има можност да учествува во бизнис акцелератор, каде идеите можат да станат реалност. Состанокот помеѓу Christophe Lapeyre, човекот кој стои зад проектот, и Citroën околу заедничката визија се случи многу природно.

„Проектот што го споделив во 2022 година беше да понудам едноставно решение за приспособување на возењето за лица со попреченост кон електричниот предизвик. Идејата ми дојде откако забележав дека учениците во средното училиште на мојот посинок зависат од транспорт во прилагодени возила додека нивните соученици уживаа целосна слобода. Покрај општествените предизвици, идентификувањето технички и индустриски решенија беше особено мотивирачки предизвик. Со Citroën, веднаш најдов спонзор кој веруваше во мене и ме поддржа во развојот на проектот“ – Christophe Lapeyre, лидер на проектот „ Ami for All“.

Ami: идеално решение за мобилност

Ами е идеална алатка за подобрување на секојдневниот живот и придонес кон поголема независност. Ги охрабрува лицата со попреченост да возат активно, во рамки на контролиран буџет, избегнувајќи ја сложеноста на приспособениот транспорт или јавен превоз, за да можат да останат активни учесници во сопствената мобилност и да уживаат директна автономија.

Компактната големина го прави агилен и едноставен за паркирање, обезбедува многу простор околу него за маневрирање со инвалидска количка. Неговата висина го олеснува и качувањето. Со брзина до 45 km/h, едноставно се управува, а опсегот од 75 km го прави совршен за секојдневна употреба. Стабилен е и затворен, гарантирајќи поголема безбедност и удобност.

 

„Ami for All“ е едноставен за употреба како и секој друг секојдневен електричен апарат. Не бара посебен полнач и полнењето е брзо и едноставно. Литиум-јонската батерија од 5,5 kWh, сместена рамно под подот , може лесно да се наполни преку вградениот електричен кабел што се наоѓа на вратата од совозачката страна. Откако ќе се вклучи кабелот, потребни се помалку од четири часа за целосно полнење со користење на конвенционален приклучок од 220 V.

ФУНКЦИОНАЛНА, ЕДНОСТАВНА И ПРАКТИЧНА ОПРЕМА ЗА ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Прилагодувањето на „Ami for All“ за лица со попреченост е стандардизирана и едноставна за инсталирање, без оглед на верзијата на Ami што ќе ја избере клиентот. Дизајнирана и изработена е во соработка со PIMAS, водечка компанија за конверзија на возила за лица со намалена мобилност.

Дизајнот на „Ami for All“ е заснован на духот на прагматизмот и генијалноста на Ami, без излишна опрема. Се заснова на механичка адаптација на патничкиот простор, така што луѓето со попреченост можат лесно да пристапат до кабината и да возат. Ова вклучи преработка на пристапноста на вратата за возачот, помош за пренос во кабината, поместување на контролите за гас и сопирање на ниво на раката и прилагодување на внатрешниот простор за сместување на демонтирана инвалидска количка.

Пристап до кабината

Ami е природно интересно решение за пристап до кабината. Влегувањето и излегувањето е едноставно благодарение на широката врата и нејзиниот спротивен отвор на возачката страна (задна шарки). Аголот на шарката на вратата е зголемен за да им се овозможи на клиентите да постават инвалидска количка паралелно со прагот на патничкиот простор по отворањето на вратата на возачот. Потоа се расклопува отстранлива, вовлечена полица за да се овозможи лицето да се префрли независно од инвалидската количка во патничкиот простор. Клиентите можат да се движат од инвалидската количка до седиштетео за возачот благодарение на ременот фиксиран на горниот дел од рамката на вратата од внатрешната страна. Активноста трае само неколку минути.

Возење

Штом се качи и е подготвен да тргне, возачот има копче на воланот за да може лесно да се фати и да ги користи  одличното управување на „Ami for All“. На местото на вообичаените педали за електричниот мотор од 6 kW , додадена е интуитивна механичка рачка за рачна контрола на педалот за гас и сопирачката, кои едноставно се повлекуваат или туркаат. Може да забележиме дека педалите остануваат во функција.

Место за инвалидска количка

Постојат два начина за транспорт на инвалидската количка. Може да се смести во патничкиот простор, искористувајќи го големиот простор за складирање пред патникот во Citroën Ami. Возачот потоа ги отстранува тркалата од инвалидската количка и ги прицврстува во просторот за нозете користејќи специјално дизајниран ремен. Тркалата совршено се вклопуваат во овој простор за складирање. Преклопената инвалидска количка се вклопува на совозачкото седиште. Обезбеден со дополнителен и специфичен сигурносен појас. Оваа конфигурација овозможува самостојно патување.

Доколку е присутен и патник, инвалидската количка може едноставно да се смести во посебен простор во задниот дел на „Ami for All“, благодарение на алуминиумската решетка за багаж. Инвалидската количка треба да ја постави патникот, а потоа ќе може да се покрие со заштитна церада. Ова го ослободува целиот патнички простор во кабината. Наместо да биде зависен од трето лице, корисникот на „Ami for All“ станува придружник на секојдневните патувања и социјални прилики.

Од лансирањето во април 2020 година, Citroën Ami беше изненадување на пазарот за микромобилност благодарение на својата генијална концепција. Ami е лесен за управување бидејќи е ултра компактен со должина од 2,41 m. Електричен, може да се наполни за четири часа со едноставен приклучок од 220 V, исто како и секој друг апарат за домаќинство. Ami е создаден за да биде достапен за што повеќе луѓе: може да го возат и 14-годишници и 77-годишници, е прифатлива и има ниски трошоци за употреба. Цврсто седи на своите специјално дизајнирани тркала од 14“, сместени на сите четири агли за лесно ракување, Ami е долг 2,41 m, широк 1,39 m и висок 1,52 m. Ветува секојдневна агилност, како и едноставно паркирање благодарение на идеалниот радиус на вртење (7,20 m).