May 19, 2019

C3 WRC ОБЕЗБЕДИ ШЕСТИ ПОСЛЕДОВАТЕЛЕН ПОДИУМ ОТКАКО OGIER-INGRASSIA ЗАВРШИЈА КАКО ВТОРОПЛАСИРАНИ!

Rally Chile (9-12 мај)

Во битката за откривање на потешкотиите на патеката во Чиле уште еднаш се најдоа  и Sébastien Ogier и Julien Ingrassia, кои преку интензивно тешка борба со нивниот C3 WRC, надграден по трката во Аргентина од страна на Citroën Total World Rally Team, успеаја да ја продолжат својата импресивна серија на освоени подиуми и да се стекнат со второ место. Овој резултат им помогна да го вратат водството во шампионатот. Со сè поголема леснотија во изминување на километрите за време на самата трка, Esapekka Lappi и Janne Ferm завршија како шестопласирани, комплетирајќи ja сеопфатната изведба на тимот.